Co robi szeptucha ?

Tajemnicy szeptuch

Szeptunka, zwana często także szeptuchą czy też wróżką szeptuchą, zdawałoby się, że ostatnimi czasy jest „zawodem” zanikającym (żeby nie powiedzieć, że wymarłym). Szeptuchy kojarzą się bowiem z dawnymi czasami. Szeptunki były (i zresztą nadal są) osobami, które potrafią wyleczyć swoimi modlitwami oraz innymi nieinwazyjnymi, niekonwencjonalnymi metodami. Zazwyczaj były to starsze panie, babcie opatulone w starodawne chusty, które mieszkały na wsiach. W związku z tym zakres ich oddziaływania był dość niewielki – obejmował jedynie najbliższe wsie i gospodarstwa. Zdarzało się jednak, że ich sława docierała do odleglejszych zakątków i wówczas wszyscy ci, którzy potrzebowali pomocy, udawali się właśnie do szeptuchy, nawet jeżeli trzeba im było jechać bardzo daleko. Świadczy to o tym, jak wielkim poważaniem cieszyło się to zajęcie. Czy jednak nadal można spotkać wróżki szeptuchy? Jeśli tak, to gdzie ich w dzisiejszych czasach szukać?

Co robi szeptucha ?

Współcześnie zawód szeptuchy jest zdecydowanie bardzie zróżnicowany niż był w minionych wiekach, zarówno jeżeli chodzi o miejsce pracy, jak i średnią wieku wróżek. Po prostu, w tych tematach panuje zdecydowanie większa swoboda niż dawniej. Szeptuchy zatem mogą przyjmować „interesantów” na wsi, w osobnym domku lub też w mieście. Może się nawet okazać, że szeptucha, do której udaliśmy się na wizytę, przyjmuje w jakiejś niepozornej kamienicy, w przeciętnym mieszkaniu. Nie musi to być również starsza kobieta w chustce na głowie. Nasza szeptucha może być młoda, atrakcyjna, z burzą blond loków, w krótkiej, obcisłej spódniczce. Ale… w końcu, nie szata zdobi człowieka, a i nie godzi się szeptuchy oceniać po wyglądzie. Jeżeli tylko posiadamy wiadomości o jej skuteczności, uczciwości i chęci niesienia pomocy, nie mamy się co zastanawiać i kręcić nosem, że nie jest stara i brzydka!

Prawdą pozostaje jednak, że szeptunki najczęściej, tak jak swe dziewiętnastowieczne poprzedniczki, są paniami w wieku budzącym niewątpliwy respekt i szacunek. Często mieszkają także na wsiach i przyjmują w wolnostojących domach. Mogą wyglądać dość niepozornie: skromnie i staroświecko ubrane. Jak znaleźć szeptunkę? W dzisiejszych czasach najłatwiej posłużyć się, rzecz jasna, Internetem. W tym celu należy po prostu skorzystać z internetowej wyszukiwarki. Nie sugerujcie się jednak kolejnością znalezionych wyszukań – może być ona myląca. Najlepiej sprawdźcie po kolei większą ilość odnalezionych stron. Zwróćcie uwagę na reklamy, ale także na komentarze internautów: szczególnie one podpowiedzą Wam czy dana szeptunka jest osobą godną zaufania i czy jest skuteczna. Na co jeszcze zwracać uwagę? Przede wszystkim na miejsce zamieszkania / pracy wróżki– chyba że chcecie jeździć na drugi koniec świata. Kiedy już znajdziecie odpowiednią osobę, koniecznie skontaktujcie się z nią wcześniej i umówcie na spotkanie. Nie bądźcie zdziwieni, kiedy okaże się, że będziecie musieli dość długo poczekać na upragnioną wizytę. Szeptunki są w dzisiejszych czasach bardzo rozchwytywane. Nader często zdarza się, że czas oczekiwania trwa do kilku miesięcy wzwyż. A, wbrew pozorom, takie spotkanie nie trwa wcale aż tak długo. Szeptunka najczęściej przyjmuje przez kilka / kilkanaście minut, a przed drzwiami jej „gabinetu” czeka zawsze gigantyczna kolejka osób chcących się z nią zobaczyć. Może się, oczywiście, zdarzyć, że zostaniecie odesłani, jednakże zazwyczaj – szczególnie wtedy, jeżeli jesteście umówieni – szeptucha stara się sprostać oczekiwaniom wszystkich oczekujących i przyjmuje do późnych godzin po to, by wszyscy odeszli usatysfakcjonowani.

Tym bardziej, że przychodzą do niej ludzie z bardzo poważnymi problemami – z wykrytymi nieuleczalnymi chorobami, złamane po śmierci bliskich osób, niemogące sobie dać rady z wychowywaniem dzieci, samotnością, biedą i wszelkimi bolączkami. Przychodzą one do szeptuchy, gdyż nie udało im się znaleźć pomocy nigdzie indziej. Nie pomogli ani lekarze specjaliści, ani duchowni, ani psychologowie, ani przedstawiciele całej masy fundacji wspierających osoby potrzebujące konkretnej, szczególnej troski. Dla nich wszystkich jedynym wybawieniem okazuje się więc szeptunka: będąca połączeniem lekarza i duchowego przewodnika. Nie tylko wyleczy ona bowiem przy pomocy ziół, ale wesprze swoją żarliwą, pełną ufności w możliwość pomocy modlitwą.