Do czego służy wahadełko ?

Do czego służy wahadełko ?

Różdżkarstwo jest jednym z najbardziej niedocenianych sposobów wróżenia. Wielu ludzi uważa je za szarlatanerię a osoby, które się tym zajmują, postrzegane są jako oszuści żerujący na naiwności innych. Wróżby za pomocą wahadełka, czyli inaczej radiestezja, służą do wykrywania cieków wodnych i minerałów. Choć nauka stanowczo sprzeciwia się uznaniu radiestezji za racjonalną metodę badawczą i wskazuje na czystą przypadkowość skuteczności różdżkarstwa, wielu ludzi wierzy w moc tej wróżby. W Polsce wróżenie z różdżki zostało, podobnie jak zawód wróżki, astrologa, bioenergoterapeuty i refleksologia, przekwalifikowane prawnie na rzemiosło. Radiestezja ma wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją nie tylko w celu stwierdzania obecności cieków wodnych i minerałów, lecz także w biznesie (jest pomocna w procesie wyboru najodpowiedniejszych na dane stanowisko pracowników, przy określaniu dobrych dni na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz w przypadku prognoz dotyczących rozwoju danej firmy), archeologii (poszukiwanie śladów z przeszłości i pozostałości po naszych przodkach), poszukiwaniu zaginionych osób a także w hazardzie (typowanie wyników) i medycynie. Wykorzystując wahadełko nie trzeba wykonywać określonej pracy w terenie; wystarczy jedynie mapa lub fotografia osoby lub przedmiotu.

Odnośnie cieków wodnych, które można wykrywać za pomocą radiestezji, to zwykło się uważać, że mają one bardzo zły wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Z tego też powodu coraz częściej osoby decydujące się na rozpoczęcie budowy domu zasięgają opinii i porady różdżkarza, który z rozwidlonym kijem z drzewa orzechowego obchodzi cały teren i bada jego właściwości pod kątem obecności żył wodnych. Pozwala to uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym rozplanowaniem i aranżacją poszczególnych pomieszczeń w domu. Pod pewnymi względami można zatem porównywać różdżkarstwo do feng-shui. Obie te dziedziny zajmują się bowiem optymalnym zagospodarowaniem przestrzeni życiowej, dzięki któremu możliwy jest swobodny przepływ energii i zapewnienie przebywającym w danym miejscu ludziom doskonałego samopoczucia, wyciszenia i głębokiego relaksu. Radiestezja jest obecnie wykorzystywana w bardzo praktyczny sposób.

Oprócz wspomnianych wyżej przypadków pełni ona niebagatelną rolę w wykrywaniu złóż wody na Czarnym Lądzie. W Afryce w miejscach, które wskaże wahadełko, kopie się studnie a skuteczność tej metody jest na tyle wysoka, że wskazania wahadełka się nie kwestionuje. Wielu sceptyków przywołuje dziesiątki naukowych dowodów na to, że radiestezja jest, mówiąc dosadnie, piramidalną bzdurą. Nauka nauką, a życie potwierdza, że tak do końca nie jest. Wiele osób, które skorzystały z pomocy różdżkarza, dzieli się swoimi doświadczeniami na różnego rodzaju forach internetowych. Jeśli się zagłębić w tę lekturę, można dojść do wniosku, że rzeczywiście „coś w tym musi być”. Czasami skorzystanie ze wskazań wahadełka może być ostatnią deską ratunku i pomoc ta okaże się skuteczna. Powstało wiele publikacji na ten temat a samo zjawisko jest na tyle ciekawe, że warto poświęcić trochę czasu na zgłębianie wiedzy o wahadełkach. Kto wie, może kiedyś sami znajdziemy się w sytuacji, kiedy owe informacje okażą się przydatne?