Na czym polega Tai Chi ?

Tai Chi (taj czi)

Tai Chi (taj czi) to jedna z najbardziej popularnych sztuk walki i filozofii chińskich (czerpiąca garściami z taoizmu). Jej sława dotarła do nas, co prawda, stosunkowo niedawno. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktykowano ją głównie w kraju macierzystym, a więc w Chinach, jednak ostatnimi czasy, dzięki staraniu wielu propagatorów zdrowia (lekarzy, gimnastyków, psychologów i tym podobnych), możemy z niej korzystać także my. Tai Chi zdobyło popularność początkowo w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwrócono uwagę na to, jak wiele organizm ludzki zyskuje dzięki jego praktykowaniu. Stamtąd Tai Chi przeniosło się do Europy, w tym też do Polski.

Na całym świecie

Na czym polega Tai Chi ?

Oczywiście, nigdzie nie uprawia się Tai Chi tak jak w Chinach. Tam niemal o każdej porze dnia (szczególnie o świcie, lub też koło południa – w porze obiadowej) w parkach, na skwerkach czy trawnikach można spotkać grupki ludzi, którzy albo sami, albo pod opieką profesjonalnego instruktora ćwiczą Tai Chi na świeżym powietrzu, powtarzając sekwencje odpowiednich ruchów. Jest to tak częste, że już nikogo to nie dziwi, a nawet wprost przeciwnie. Wielokrotnie zdarza się, że ludzie przechodzący akurat obok takiej ćwiczącej grupki chętnie się do niej przyłączają. W ten sposób zapewniają sobie chwilę odpoczynku, wytchnienia od obowiązków codziennego życia. Niestety, rzadko się zdarza, by w innych krajach praktykowano Tai Chi tak powszechnie i gromadnie, w miejscach publicznych. Dlatego, jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś na temat tego, czym jest Tai Chi i jak przebiega ta chińska gimnastyka, nie macie co liczyć na to, ze pewnego pięknego dnia, przechodząc przez park, natkniecie się na gotową odpowiedź. Po prostu sami musicie jej poszukać. Nie oznacza to jednak, że jest to trudne. W Polsce funkcjonuje już tyle szkół organizujących kursy Tai Chi, że z pewnością ze zdobyciem różnego rodzaju informacji nie będziecie mieć najmniejszego problemu. Ponadto, zawsze możecie skorzystać ze stron internetowych poświęconych podstawowym danym na temat historii Tai Chi czy korzyści z niego płynących.

To tyle, jeżeli chodzi o gromadzenie wiadomości. A co jeżeli chcecie przystąpić do ćwiczeń? Jak się za to zabrać? Z tym także nie będzie żadnego problemu. Możemy kupić sobie odpowiednią książkę instruktażową (współczesny rynek wydawniczy aż roi się od pozycji tego typu), kasetę lub płytę DVD lub… zapisać się do szkoły na kursy Tai Chi. Szczególnie dla początkujących najlepsza będzie ta ostatnia metoda. Żadna książka ani płyta nie przyniosą nam takiej wiedzy, jaką da spotkanie w cztery oczy z profesjonalnym instruktorem. Ćwicząc samemu w domu nie będziemy przecież wiedzieć, czy dobrze sobie radzimy, a zwłaszcza czy dobrze wykonujemy wszelkie ćwiczenia. Dlatego dobrze jest zapisać się na zajęcia, na których poznamy tajniki Tai Chi.

Wiele odmian Tai Chi

Tai Chi ma wiele odmian, ale jest kilka elementów wspólnych, łączących je wszystkie. Przede wszystkim Tai Chi opiera się na systemie powolnych ruchów. Często porównuje się Tai Chi z jogą – głównie ze względu na podobne skutki obu, a wiec doskonalenie i ciała, i umysłu – przyznać jednak trzeba, że ten pierwszy system może okazać się bardziej uniwersalny. Przede wszystkim dlatego, że Tai Chi nie wymaga niemalże żadnego przygotowania: nie musimy być sprawni fizycznie, by w pełni cieszyć się ćwiczeniami. A te powolnie wykonywane, zgrane z naszym oddechem, przyniosą doskonałe rezultaty. Ważne jest także to, że w Tai Chi ruchy są niezwykle płynne – nie ma tu czasu na zatrzymanie się. Dobrze jest więc najpierw skupić się na nauczeniu sekwencji kolejnych pozycji i gestów. W porównaniu z bardziej statyczną jogą, wiele osób może dojść do wniosku, że Tai Chi jest po prostu ciekawsze, bardzie dynamiczne (mimo że przecież także powolne…).
Uprawianie Tai Chi w dzisiejszym świecie jest przede wszystkim obroną przeciw pracoholizmowi, stresowi, złemu odżywianiu, a także skutkom wszelkich negatywnych emocji. Tai Chi uelastycznia nasze ciało, sprawia, że jest ono bardziej sprężyste, jędrne, no i… szczupłe. Poza tym, co przecież równie istotne, Tai Chi dotlenia nasz organizm i oczyszcza umysł. Wpływa na to, że stajemy się bardziej pozytywnie nastawieni do życia.

zamów wróżbę zobacz jak zamówić wróżbę z kart