Jak poradzić sobie z toksyczną teściową ?

Nie zapominaj o empatii

Dzięki porządnej dawce empatii możesz zrozumieć punkt widzenia teściowej. Ona również ma swoje wyobrażenia o przyszłości, nadzieje czy lęki, które związane są z jej ukochanym z synem (przy okazji z tobą też). Próba zrozumienia, skąd się biorą jej działania i intencje, sprawi, że łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i być może także nieco łagodniej zareagować na pewne niedogodności.

Stawiaj na swoje

Może kobieta raz czy drugi się obrazi, ale czy to aż tak wielka tragedia? Oczywiście, że walka ta nie będzie walką łatwą, a teściowa na plac boju wyciągnie ciężką artylerię w postaci obrażania się, trzaskania drzwiami, płaczu i krzyków. Po paru takich wybuchach złości, zrozumie jednak, że jesteś osobą, która pozostanie nieugięta i w pewnych kwestiach nie będziesz się jej podporządkowywać.

Jak poradzić sobie z toksyczną teściową ?

Nie udawaj niczego

Bądź grzeczna na tyle, na ile możesz. Jednak nie udawaj  przed nią, czy przed mężem super przyjaźni, której nie ma. Nawet jeżeli wykonujesz różne działania aby ocieplić Wasze relacje, ale nie ma w nich szczerości, to fałsz będzie wyczuwalny.

Szczera rozmowa z partnerem

Spraw by zainteresował się sprawą i konfliktem. Jego ingerencja może okazać się bardzo istotny i pomóc szybciej dojść Wam do porozumienia. Poza tym warto, aby przedstawił swój punkt widzenia – dzięki temu będziesz wiedziała czy możesz na niego liczyć.

zamów wróżbę zobacz jak zamówić wróżbę z kart

Trzymaj swoje nerwy na wodzy

Nie wybuchaj złością, nie krzycz, nie podnoś głosu. Działaj z uśmiechem na ustach, powoli i stanowczo – do celu. Pokaż jej, że jesteś dojrzała i świadoma, bądź kimś, z kim walka po prostu nie ma sensu.

Bądź asertywna

Czasem trudno powiedzieć teściowej, że jej sposób bycia lub decyzje jakie podejmuje wobec Waszej rodziny wcale nie pokrywają się z Twoją wizją, ale ustanowienie konkretnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To spowoduje, że każdy będzie wiedział, czego chce druga strona i unikniecie nieporozumień.

Nie zniżaj się do jej poziomu

Jeżeli masz do czynienia z kobietą o naprawdę podłym usposobieniu, nie powtarzaj nigdy jej metod postępowania. Nawet w chwili gdy masz ochotę zrobić jej na złość za to, co ona tobie zrobiła, odpuść. Obojętna postawa pozwoli nie dopuścić do zamieszania i dramatu, który zapewne szybko obiegnie całą rodzinę.

Zdrowy egoizm

Miej na uwadze głównie swoje dobro. Jeśli teściowa zbyt mocno angażuje się w wasze życie, masz prawo do tego, aby nieco się od niej odseparować. Jeśli nie czujesz potrzeby wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie rób sobie wyrzutów.

Nie próbuj jej do siebie przekonywać na siłę

Nie warto naginać karku do ziemi, aby uzyskać akceptację teściowej. To naturalne, że każdy postrzega innych na swój wyjątkowy sposób i to, co Ty lubisz niekoniecznie musi być także w kręgu jej zainteresowań. I odwrotnie. Jeśli zdasz sobie sprawę, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, szybciej nauczysz się być asertywną i mieć swoje zdanie, nawet kiedy ona ma całkiem inne.

Nie bierz udziału w konflikcie małżonka

Stwórz grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i istnieje prawdopodobieństwo, że w jego oczach mama będzie zawsze kimś dobrym i działającym bez złych intencji. Nie zachęcaj go do tego, aby źle myślał i mówił o matce i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie roznoszenie konfliktu grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.

Częste wizyty teściowej

Kiedy teściowa pojawia się w Waszym domy zbyt często a przy tym zawsze robi jakąś awanturę – istnieje jedna opcja. Za każdym razem, kiedy ona zjawi się bez zapowiedzi – po prostu powiedz, że musi wyjść, bo jesteś gdzieś umówiona. Wyjdź wtedy nawet na spacer z dzieckiem, ale ją wypraszając. W końcu zrozumie, że dobrze najpierw skonsultować się z Wami, niż przyjeżdżać i zaraz wracać do domu.

Nawet nie próbuj spełniać jej zachcianek

Nie dawaj sobą sterować. Ona chciałaby, żebyś robiła tylko to, co jej odpowiada i tak, jak ona to sobie wyobraża: gotować masz w ten sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Nie! Pokaż jej wyraźnie, że to Twoje życie i ty tutaj podejmujesz wszelkie decyzje. Mów co czujesz i myślisz i daj do zrozumienia, że jesteś dorosłą, świadomą kobietą, która zawsze działa tak, jak chce i lubi.

Pozytywna kwestia

Pamiętaj, że teściowej możesz podziękować za przynajmniej jedną dobrą rzecz — Twojego ukochanego faceta. Ona dała mu życie, kształtowała i jeśli trafił się tobie naprawdę porządny facet, powiedz teściowej, jak dobrze dała sobie radę jako matka. Takie docenienie jej starań może przełamać między wami lody.

Przemyśl własną rolę

Spójrz na wasze relacje z trochę innej strony, obiektywnie oceń, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób specjalnie nie próbujesz wywoływać konfliktówj, czy czasem nie jest tak, że chcesz, aby nie czuła się specjalnie dobrze. Być może jednak to Ty tworzysz sytuacje, które prowokują ją do pewnych zachowań.

Nie oczekuj niczego

Jeśli w twojej głowie ułożyła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją zostaw. To, co Was połączyło prawdopodobnie nigdy nie będzie taki, jakbyś tego chciała, a posiadanie oczekiwań może prowadzić także do rozczarowań. Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie o zrozumienie.

Nie zważaj na krytykę

Nie traktuj poważnie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że faktycznie ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wówczas przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie komentarze nie na miejscu i uszczypliwości odpuszczaj i zapominaj o nich. Istnieje spora szansa na to, że wdawanie się w kłótnie i prowokowanie awantur niewiele pomogą, a ona i tak nie zmieni swojego zachowania.