Jak szukać pracy w polsce ?

Bardzo częste błędy przy poszukaniu pracy

Jak szukać pracy w polsce ?

Zdefiniuj cel

„Szukam jakiejkolwiek pracy obojętnie gdzie.” Nie istnieje coś takiego jak jakakolwiek praca. Co więcej – nie możesz zatrudnić się do każdej wybranej pracy, do niektórych z nich nie masz po prostu właściwych uprawnień. Sprecyzuj jaki jest twój cel, skonkretyzuj co umiesz, w czym będziesz dobrze się czuć. Czego szukasz, jakie miejsce pracy spełni Twoje oczekiwania?

Brak wiary w swoje umiejętności

Kiedy nie potrafisz uwierzyć we własne możliwości, to jest spora szansa na to, że nie podejmiesz się nowych zadań i wyzwań, które pojawią się na Twojej drodze. Na szczęście możesz sobie z tym poradzić. Zgłaszając się do kogoś, kto udzieli wsparcia (coacha, psychologa, psychoterapeuty), który pomoże Ci rozwiązać Twój problem.

Nie masz świadomości swoich mocnych stron

Kiedy masz świadomość swoich dobrych stron i wiesz w czym możesz się sprawdzić oraz znasz cechy, którymi możesz się pochwalić w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, czy uczestnicząc w rozmowach biznesowych – wtedy dysponujesz wiedzą, która pozwoli Ci zaistnieć. Ale uważaj! To muszą być Twoje rzeczywiste kompetencje. Nie mów o rzeczach, których nie potrafisz, a jedynie jest to coś, co chciałbyś u siebie widzieć, bo tylko wtedy masz szanse na uzyskanie satysfakcji zawodowej.

Nie potrafisz siebie dobrze sprzedać

Czy tego chcesz, czy nie – sprzedajesz. Siebie, swoje umiejętności, swoją osobowość, swój czas. I choćbyś nie wiem jak tego nie chciał przyjąć do wiadomości, czy protestował– tym bardziej sprzedajesz, tyle że z niekorzyścią dla siebie. Im prędzej pogodzisz się z tym, że twoje zasoby to produkt, który warto dobrze sprzedać, tym większa jest szansa, że znajdziesz nową pracę szybciej niż Ci się wydaje..

zamów wróżbę zobacz jak zamówić wróżbę z kart

Brak strategii poszukiwania pracy

Dzięki temu, że dokładnie zapoznasz się ze strategią poszukiwania pracy minimalizujesz frustrację z tym związaną, bo wybierasz odpowiednie metody szukania zatrudnienia do Twoich oczekiwań, możliwości, okoliczności, sytuacji życiowej i zawodowej. Przy budowaniu strategii bierzesz pod uwagę wszelkie pomysły, jakie możesz wykorzystać u siebie. Następnie układasz plan i powoli działasz po to, aby zdobyć nowe możliwości i osiągnąć cele.

Wysyłasz to samo CV wszędzie…

Kiedy pilnujesz aby na bieżąco aktualizować CV masz szansę dopasować się do tego, czego oczekuje nowy pracodawca. Możesz zaprezentować się z takiej strony, która będzie spełniała jego wymagania. Dzięki temu ujawniasz się jako idealny kandydat, z umiejętnościami idealnymi na dane stanowisko.

Nie posiadasz konta na Linkedln

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że aktywność w social mediach to strata czasu, to powiem Ci, że zdecydowanie się mylisz! Sporo osób, właśnie tam otrzymały propozycję współpracy. Skąd osoby szukające pracowników mają się dowiedzieć o tym, że istniejesz? Pokaż im dlaczego warto zwrócić na Ciebie uwagę i zadbaj o to, aby pozyskać cenne kontakty zawodowe.

Nie ekscytujesz się nową możliwością

Właściciele firm i osoby odpowiedzialne za rekrutację otrzymują sporo różnych ofert od ludzi chętnych do pracy na danym stanowisku. Z niektórymi z nich umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne. Pokaż, że masz w sobie coś, na co warto zwrócić uwagę. Że jesteś osobą gotową do podejmowania wyzwań i lubisz pracować. Że fajnie się z tobą rozmawia i jesteś miłą, ciekawą osobą, jakiej warto dać szansę. Że chcesz być częścią zespołu i działać dla dobra firmy.

Brak pozytywnego myślenia

Tu nie chodzi o pozytywne myślenie o sobie, a raczej o to, że nie wierzysz w swoje możliwości. Nie bez znaczenia jest też to, co Ty myślisz o ludziach,którym zamierzasz opowiadać o chęci zdobycia pracy w nowej firmie. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale firmy nie potrzebują zatrudniać osób, które narzekają i są negatywnie nastawione do zmian i rozwoju osobistego. Jeśli często zdarza Ci się w pracy okazywać niechęć, to warto spróbować pozbyć się tych brzydkich cech!

Nikt Cię nie wspiera w Twoim życiu zawodowym

Podjąłeś decyzję, że czas na zmiany w życiu zawodowym? Super! Poszukaj sobie wsparcia! Gdzie szukać wsparcia? W grupach na Facebooku takich jak moja Satysfakcja zawodowa – strategia i realizacja, u specjalisty, u trenera biznesu lub mentora, dzięki któremu zachowasz spokój w sytuacjach stresowych i nauczysz się odpowiednio reagować.

Jesteś za mało aktywną osobą

Dziś potrzebujesz ubrać swoją osobowość, doświadczenie i kompetencje w ramy „produktu”, wypromować go i sprzedać. Możesz tego dokonać za pomocą różnych sposobów. Najprostszym i najbardziej nowoczesnym są portale społecznościowe, znajomości, networking. Jeśli masz za mało kontaktów – to skup się na tym, aby je pozyskiwać! Dlaczego to tak ważne? Po to, aby – po pierwsze – być może przydać się im w przyszłości, a po drugie opowiedzieć im o tym, co potrafisz i móc mieć nadzieję, że będą polecać Twoją osobę innym.

Brak świadomości swoich osiągnięć

Nie ma lepszego sposobu na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony niż świadomość swoich osiągnięć. Wiedza o tym, co udało Ci się w życiu, jak jaką drogę musiałeś pokonać aby zdobyć to, co dzisiaj umiesz. Potrzebujesz wizji, pewności tego, że wiele znaczysz i wiele potrafisz, a Twoje kompetencje są naprawdę wysokie.

Nieokreślone wartości życiowe i zawodowe, którymi się kierujesz

Jeśli Ty nie masz pojęcia, co jest dla Ciebie istotne, to nikt inny nie domyśli się tego. Bez dokładnej analizy tego, co jest dla Ciebie najważniejsze będzie Ci bardzo ciężko znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. Pomyśl o swoich umiejętnościach jak o drogowskazie, dzięki któremu łatwiej Ci będzie rozpoczynać działania, dotyczące podjęcia nowej pracy, czy nowego projektu. Jak się za to zabrać? Musisz dowiedzieć się, czy interesujące Cię ogłoszenie pomoże Ci spełnić Twoje wartości zawodowe. Musisz wiedzieć, czy polegając na swoich wartościach możesz poczuć satysfakcję zawodową.

Nie umiesz myśleć o sobie jako o zasobie potrzebnym pracodawcy

Ty oczekujesz konkretnych dochodów, bogatego pakietu socjalnego, opieki medycznej, umowy na czas nieokreślony itp. A co pracodawca będzie z ciebie miał? Spójrz na cały proces rekrutacji z perspektywy osoby zatrudniającej. Czego byś chciał od każdego kandydata? Oprócz kompetencji i doświadczenia? Może komunikatywnej znajomości języka obcego? Albo umiejętności strategicznego myślenia?